III Mistrzostwa Polski Teamów w Dyscyplinie Spinningowej

Sędziowie zmierzyli 178 szczupaków!

Jezioro Zegrzyńskie w dniach 27-30 września 2018 roku było areną zmagań najlepszych polskich spinningistów, którzy walczyli o miejsca na podium w III Mistrzostwach Polski Teamów w Dyscyplinie Spinningowej.  Na starcie stanęło 96 dwuosobowych drużyn, a ryby niezawodnie dopisały. Łącznie zgłoszono do komisji sędziowskiej 1299 sztuk, w tym 1104 okonie, 178 szczupaków, 9 boleni, 6 sandaczy i 2 jazie. Zawody zorganizował Okręg Mazowiecki PZW.

W ceremonii otwarcia zawodów, która odbyła się na malowniczym rynku w Serocku, uczestniczyli przedstawiciele władz Okręgu Mazowieckiego PZW, m.in. prezes Zbigniew Bedyński, wiceprezes ds. sportu i młodzieży Wojciech Szubierajski i sekretarz Cezary Wieczorek, a gościem honorowym był zastępca burmistrza Miasta i Gminy Serock, Józef Zając. Obowiązki sędziego głównego pełnił Tadeusz Potasiński, a zastępcy Waldemar Grzelak.

Zawodnicy rywalizowali z łodzi w trzech 7-godzinnych turach. To były chłodne, ale słoneczne dni, które sprzyjały wędkowaniu. Sektor wyznaczony na cofce Narwi rozciągał się na 13 kilometrów – od tzw. przekopu koło Dzierżenina do ujścia Rządzy. Dobrych łowisk na szerokiej do 400 metrów cofce jest tutaj pod dostatkiem. Tym bardzie że Narew powyżej ujścia Bugu bardziej przypomina jezioro niż dużą nizinną rzekę. W wielu miejscach dno porastają poletka grążeli, zieleni się rdestnica i występują bujne trzcinowiska. Są dołki, blaty i stare koryto rzeki z leniwym, ledwie wyczuwalnym nurtem. Ryby drapieżne mają więc mnóstwo doskonałych kryjówek.

Wśród stosowanych przez zawodników przynęt dominowały gumowe imitacje ryb, twistery i błystki obrotowe. Te ostatnie okazały się skuteczne nie tylko na szczupaki, ale też okonie. Ale to szczupaki przynosiły zawodnikom decydujące punkty sektorowe. Kto stawiał na duże przynęty i rzadziej stosował minitwistery z bocznym trokiem, ten miał większe szanse na brania grubych ryb.

Komisja sędziowska, która składała się z kilkunastu osób, miała pełne ręce roboty. Zawody odbywały się na „żywej rybie”, a liczba łodzi z zawodnikami, którzy w jednym czasie sygnalizowali złowienie ryby, mogła przyprawić o zawrót głowy.

Najwięcej łowiono okoni i szczupaków, ale były też dorodne bolenie, sandacze i jazie. Tylko w pierwszej turze sędziowie zmierzyli 469 sztuk, w drugiej – 420, a w trzeciej – 410. Komisja łącznie zakwalifikowała 1299 ryb. Najlepsze drużyny łowiły po trzy, cztery szczupaki w jednej turze i po kilkanaście okoni!

Największą rybą zawodów okazał się szczupak 96 cm złowiony przez Sebastiana Mazura z OKW Katowice przy starym korycie Narwi na wysokości Wierzbicy (odnotowano 3 sztuki ponad 90 cm!). Największy boleń mierzył 78,1 cm (ryby nie ważono, ale z pewnością miała ponad 4 kilogramy). Największy sandacz miał 73,5 cm, a okoń 38,5 cm. Ogromną radość przyniósł zawodnikom przepiękny jaź, który mierzył 50,5 cm (szacowana masa ryby – ponad 2,5 kg). Okaz wziął na wysokości Dzierżenina. Gratulujemy!

Klasyfikacja końcowa

(w nawiasie suma punktów sektorowych)

  1. Team Konger: Dariusz Zgnilec, Janusz Panak – 13 070 pkt. (21)
  2. Okręg Maz. PZW: Rafał Stankiewicz, Paweł Wojciechowski – 11 660 pkt. (24)
  3. OKW Katowice: Sebastian Mazur, Marcin Romańczuk – 11 360 pkt. (27)
  4. WKS Spinrock: Grzegorz Woźniczka, Krzysztof Domagalski – 9120 pkt. (38)
  5. Okręg Maz. PZW: Krzysztof Adamczyk, Adrian Walkiewicz – 8150 pkt. (39)
  6. Jelenia Góra: Albin Marczuk, Grzegorz Rybaczuk – 8140  pkt. (42)

W dekoracji zwycięskich drużyn wzięli udział: prezes ZG PZW Teodor Rudnik, prezes ZO Zbigniew Bedyński i dyrektor OSiR w Serocku Maciej Goławski. W niedzielę 30 września br. na udekorowanym flagami rynku w Serocku wręczyli najlepszym zawodnikom puchary, medale i dyplomy, a także markowe nagrody od sponsorów.

Ostatnie tegoroczne teamowe zawody były okazją do podsumowania klasyfikacji rocznej w tej dyscyplinie. Po ogłoszeniu oficjalnych wyników najlepsze drużyny zostały wyróżnione dyplomami i pucharami.

 

Sponsorzy zawodów: Konger – sponsor główny; Relax; Centrum Wędkarstwa; Citroen Polska; Koło nr 6 Warszawa Wola.

 

Serdecznie dziękujemy władzom Serocka za dobrą współpracę przy organizacji zawodów i udostępnienie plaży miejskiej oraz znajdujących się tam pomostów do cumowania łodzi wędkarskich. Dziękujemy wszystkim sponsorom III Teamowych Mistrzostw Polski. Ufundowali cenne i atrakcyjne nagrody!

Dziękujemy Głównej Komisji Sędziowskiej w składzie: Tadeusz Potasiński; Waldemar Grzelak, Stefan Nargiełło i Waldemar Pastusiak, a także sędziom kontrolnym na łodziach. Oto oni: Grzegorz Lenart, Lidia Stabach, Dariusz Masłowski, Krzysztof Jankowski, Wojciech Palmowski, Ryszard Wierzbowski, Tadeusz Dąbkowski, Jan Sawicki, Robert Andrasik, Grzegorz Kowalczyk, Jarosław Maliszewski i Edyta Ponichtera. To dzięki nim mistrzostwa mogły przebiegać trak sprawnie. Podziękowania kierujemy także do pani Hanny Jachacy za wzorową opiekę medyczną.

Jeszcze raz gratulujemy zwycięzcom zawodów i zapraszamy ponownie nad gościnne wody Jeziora  Zegrzyńskiego!

Wyniki

Wasze komentarze (0)