Badania monitoringowe w kolonii kormoranów na Zbiorniku Włocławskim

Badania monitoringowe w kolonii kormoranów na Zbiorniku Włocławskim, obejmujące m.in. analizę liczebności ptaków oraz ocenę ich presji na zasoby ryb, prowadzone są regularnie prawie od dwóch dekad. Liczebność kormoranów gniazdujących w rejonie zbiornika w latach 2005-2021 fluktuowała w zakresie od około 1300 do 2800 par lęgowych. Tak duża liczba ptaków powoduje poważne straty dla racjonalnej gospodarki wędkarsko-rybackiej, realizowanej przez aktualnego Użytkownika rybackiego jakim jest Okręg Mazowiecki PZW, jak i prac na szczeblu krajowym, ukierunkowanych na ochronę zasobów rodzimej ichtiofauny.

Dlatego w oparciu o decyzje Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie (nr WSTII-P.6401.32.2015.AK.4 z 9 marca 2016 roku oraz WSTCP.6401.50.2020.AK.3 z 29 stycznia 2021 roku) OM PZW realizuje projekt polegający na ograniczeniu sukcesu rozrodczego kormoranów poprzez oliwienie jaj w części założonych gniazd, a tym samym limitowanie rozwoju ich zarodków. Metoda ta, uznawana powszechnie za nieinwazyjną, stosowana sukcesywnie może potencjalnie zapewnić zrównoważone zarządzanie populacją tego obligatoryjnego ichtiofaga. Jednocześnie zespół naukowców reprezentujących Uniwersytet Warmińsko-Mazurskie w Olsztynie, co roku badał skład diety żerujących ptaków oraz szacował potencjalne straty ekonomiczne z tytułu ich presji na rybostan zbiornika, zgodnie z metodyką opublikowaną w monografii autorstwa: Martyniak A., Hliwa P., Szymańska U., Stańczak K., Gomułka P., Król J. (2014). Próba oszacowania presji kormorana czarnego Phalacrocorax carbo (L. 1758) na ichtiofaunę wód na terenie Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka „Opolszczyzna” oraz Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka „Żabi Kraj”, s. 54.

Powyższe działania podjęte przez służby OM PZW na przestrzeni lat 2017-2023, przyniosły generalnie pozytywne skutki dla zasobów ichtiofaunistycznych Zbiornika Włocławskiego. Wymiernym tego efektem jest ustalona wartość ryb, które nie zostały skonsumowane przez pisklęta kormoranów, nie wyklute z zaoliwionych jaj, wynosząca około 1,9 mln PLN.