Informacja dotycząca gospodarki rybackiej oraz udziału Okręgu Mazowieckiego w LGD – Zalew Zegrzyński

Rybacy działający na zlecenie Okręgu Mazowieckiego Polskiego Związku Wędkarskiego mogą budzić emocje i wywoływać dyskusje w mediach społecznościowych oraz prasie wędkarskiej. Od dłuższego czasu można przeczytać opinie, które niestety wielokrotnie mijają się z prawdą.  Często wskazuje się jedynie na część faktów,  które w oderwaniu od całości, nie dają prawdziwego obrazu sytuacji  w jakiej znajdują się  nasze wody.

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z ogromnej presji wędkarskiej, której poddawane są łowiska w całej Polsce. Często porównujemy się np. do krajów skandynawskich, zadając pytanie „Dlaczego u nas nie może być tak jak tam?”. Odpowiedź jest dosyć złożona, ale przede wszystkim w naszym Kraju jest wielokrotnie więcej wędkarzy niż chociażby w Szwecji czy  Finlandii, a  zasobów wodnych jest kilkukrotnie mniej. Ponadto nasze wody są znacznie bardziej zdegradowane niż wody skandynawskie. Wg danych pozyskiwanych z rejestrów połowu, które od ponad 10 lat są obowiązkowo wypełniane przez wędkarzy OM PZW -  statystyczny wędkarz odławia rokrocznie  około 5 kg ryb (na średnią składają się rejestry wskazujące na bardzo obfite połowy rzędu kilkudziesięciu, a nawet kilkuset kilogramów ryb jak również rejestry nie wykazujące żadnych połowów).  Przy łącznej liczbie ponad 72 tysięcy członków  daje to połów wielkości 360 ton. Dla porównania zarybienia, będące jednymi z największych w naszym Kraju, wynoszą  ponad 100 ton ryb rozliczanych w kilogramach i ponad 29 mln. szt. wylęgów i narybku ryb rozliczanych w sztukach. W każdym budżecie  kwoty rzędu 4 mln. złotych przeznaczone są na uzupełnianie zasobów ichtiofauny naszych wód. Te liczby pokazują ogromną skalę presji wędkarskiej. Dodatkowo należy zauważyć, że wędkarze odławiają przede wszystkim atrakcyjne gatunki ryb z drapieżnikami na czele (połów drapieżników to ponad 30% masy odławianych przez wędkarzy ryb w przypadku zalewu Zegrzyńskiego to 40 %). Gatunki karpiowate, których populacje mają tendencje do nadmiernego wzrostu - takie jak krąp, płoć czy leszcz są poławiane w niewystarczającej ilości. Wynikiem  tego są  zachwiania w strukturze gatunkowej ichtiofauny w użytkowanych wodach. Zaburzenia w strukturze gatunkowej ichtiofauny w połączeniu ze zjawiskiem eutrofizacji wód  (potocznie przeżyźnienie wynikające z nadmiaru biogenów występujących w zbiornikach w wyniku zanieczyszczenia wód), powoduje jeszcze większą degradację ekosystemów wodnych. Stąd niezbędne są interwencyjne odłowy rybackie, które są nakierowane na zmniejszenie biomasy „białorybu” odpowiadającego między innymi  za ten przykry stan.  Odłowy ryb karpiowatych narzędziami rybackimi są jedną ze skuteczniejszych  metod  walki z postępującą eutrofizacją (ryby karpiowate stanowią ok 95 % biomasy  połowów rybackich prowadzonych w obwodach rybackich użytkowanych przez Okręg).  Cały czas czynione są  starania,  aby spełniając istotna funkcję w modelowaniu zasobów ryb  nie kolidowały one  z podstawowym celem PZW, czyli dbaniem o interesy wędkarzy. Temu między innymi służy współpraca z takimi podmiotami jak Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie, Polskie Towarzystwo Rybackie w Poznaniu, czy też praca Komisji Zagospodarowania i Ochrony Wód która  działa w strukturach naszego Okręgu.

Dodatkowo co roku staramy się o zewnętrzne środki na inwestycje powiększające majątek Okręgu. Narzędziem, które pozwala na uzyskanie  dofinansowania ze środków Unijnych, jest Lokalna Grupa Działania Zalew Zegrzyński. Dzięki niej otrzymaliśmy ponad  2,4 mln złotych  na liczne projekty, które powiększyły  posiadany przez nas majątek i znacząco  wpłynęły na komfort wędkarzy korzystających    z naszych baz nad Jez. Zegrzyńskim (min: dofinansowano straż rybacką, zmodernizowano bazę gastronomiczno-noclegową w Ośrodku w  Wierzbicy, wybudowano ośrodek szkoleniowo-edukacyjny w Serocku, stworzono pomosty dla wędkarzy).  Fundusze, które zamierzamy pozyskać  w najbliższym roku, również będą służyły szeroko pojętemu interesowi wędkarzy.

Ośrodek szkoleniowo-edukacyjny dla dzieci i młodzieży

Łódź motorowa dla straży rybackiej

Baza gastronomiczno-noclegowa w Ośrodku w  Wierzbicy

Pomost wędkarski - Serock

Cały czas staramy się informować o naszych działaniach oraz planach na przyszłość w czasie spotkań   z wędkarzami oraz w prasie wędkarskiej. Działa nasza strona internetowa,  www.ompzw.pl, na której staramy się umieszczać aktualne informacje dotyczące bieżącej działalności. Zachęcamy do lektury wywiadu z Prezesem Zarządu Okręgu Mazowieckiego PZW Zbigniewem Bedyńskim,  który został opublikowany  w lutowym numerze „Wiadomości Wędkarskich” w którym to  w sposób syntetyczny zawarte są odpowiedzi na najbardziej palące pytania mazowieckich wędkarzy. Jesteśmy otwarci na merytoryczną dyskusję i wypracowywanie w ten sposób rozwiązań, które będą wpływały na jeszcze lepsze realizowanie naszych celów statutowych.