Młodzieżowy obóz wędkarski - Berlin 2018 r.

        Tegoroczny Międzynarodowy Młodzieżowy Obóz Wędkarski   Berlin – Warszawa odbył się w dniach 18 lipca – 29 lipca 2018 r. w Ośrodku Kolonijnym Störitzland w miejscowości Störitz  nad jeziorem Störitzsee. W obozie uczestniczyło 12-ro dzieci z Okręgu Mazowieckiego, a także 12-ro dzieci z DAV LV Berlin, w tym 5 dziewczynek z Polski i 3 z Niemiec.

Po przyjeździe do Störitzland  uczestnicy obozu zostali zakwaterowani w parterowym budynku . W ośrodku mieliśmy do dyspozycji pokoje 3i 4 osobowe. Pokoje były wyposażone w pełny węzeł sanitarny, każde dziecko miało swój tapczan, szafy do dyspozycji. Posiłki spożywaliśmy na stołówce w ośrodku w postaci 3 posiłków dziennie, śniadania i kolacje były w formie szwedzkiego stołu. Uczestnicy obozu po każdorazowym posiłku dostawali napoje (wodę niegazowaną, gazowaną i napoje smakowe gazowane). Plan obozu nie był napięty, uczestnicy obozu mieli dużo wolnego czasu dla siebie. Każdy dzień był uzgadniany w porozumieniu ze stroną polską, sporadycznie różnił się nieznacznie od planu obozu. Od początku obozu kładziono duży nacisk na integrację młodzieży wspólne wędkowanie, urabianie zanęty. Wzajemny kontakt młodzieży był dobry, na szczególną uwagę zasługuje fakt ,że przez czas trwania obozu nie zanotowano konfliktu między uczestnikami obozu. Współpraca między drużynami z Polski i Niemiec przebiegała poprawnie.

W ramach współpracy polsko-niemieckiej podobnie jak co roku, zawody spławikowe rozgrywane były systemie parowym: Polak- Niemiec. Uczestnicy losowali stanowiska w swoich sektorach (polskim lub niemieckim) zawodnicy z takimi samymi numerami startowymi tworzyli pary, wspólnie zbierając punkty za zajęte miejsca w sektorach. Odbyły się dwie tury zawodów spławikowych każda z nich z nowo wylosowanymi partnerami, tak samo było w zawodach castingowych. Pierwsze i drugie zawody spławikowe odbyły się na kanale Odra – Sprewa na które organizatorzy dowozili nas wynajętymi busami. Przed zawodami rzutowymi na prośbę Andreasa Berga, odbył się pokaz castingu, podczas którego nasza uczestniczka udzieliła instruktażu oraz zademonstrowała techniku rzutowe. Wszyscy uczestnicy z zainteresowaniem przyglądali się na pokaz umiejętności w arenbergu i próbowali naśladować naszą zawodniczkę.

Z racji upalnych warunków atmosferycznych (słońce i wysoka temperatura ) wyniki zawodów były nawet zadowalające. W pierwszych zawodach spławikowych, które odbyły się w dniu 20 lipca  ze strony polskiej wygrali:

 1. Piotr Terlikowski - 1190 gram
 2. Milena Duklas - 920  gram
 3. Ewa Tykwińska - 610  gram

Ze strony niemieckiej

 1. Paul Richter - 4350 gram
 2. Justin Friedrich - 3070 gram
 3. Louise Richter - 2740 gram

Drugie zawody spławikowe odbyły się 23 lipca. Zwycięzcami ze strony polskiej byli:

 1. Zuzanna Użlis - 2660 gram
 2. Wiktor Filipiak - 1950 gram
 3. Kacper Wróblewski - 1290 gram

Ze strony niemieckiej:

 1. Jan Herwig Tietz - 670 gram
 2. Egmont Knackstedt - 610 gram
 3. Paul Richter - 580 gram

W rzutach na 10 i 15 m wygrali ze strony polskiej:

 1. Franciszek Matak - 98 punktów
 2. Zuzanna Użlis - 92 punktów
 3. Kacper Wróblewski  - 84 punktów

Ze strony niemieckiej:

 1. Emilie Kunze - 82 punktów
 2. Paul Richter - 72 punktów
 3. Jan Herwig Tietzv - 68 punktów

W rzutach do tarczy Arenberga wygrali  ze strony polskiej:

 1. Zuzanna Użlis - 86 punktów
 2. Kacper Wróblewski  - 84 punktów
 3. Jakub Nowakowski  - 80 punktów

      Ze strony niemieckiej:

 1. Emilie Kunze - 82 punktów
 2. Paul Richter - 72 punktów
 3. Justin Friedrich  - 62 punktów

W rzutach na odległość wygrali ze strony polskiej:

 1. Piotr Terlikowski - 46,39 metra
 2. Jakub Nowakowski - 45,84 metra
 3. Franciszek Matak - 42,74 metra

Ze strony niemieckiej:

 1. Paul Richter - 44,00 metra
 2. Jan Herwig Tietz  - 43,95 metra
 3. Lena Kunze - 43,71 metra

W ogólnej klasyfikacji drużyna z Polski okazała się lepsza zdobywając 305 punktów od drużyny z Niemiec która zdobyła 307punktów.

Tegoroczny obóz miał wiele atrakcji dla młodzieży, oprócz planowanych zawodów spławikowych i castingowych, uczestnicy obozu próbowali sił w spinningu z łodzi pod nadzorem opiekunów.

W czasie obozu uczestnicy mieli zorganizowaną wycieczkę do Szprewaldu, gdzie łodziami pływaliśmy po przepięknych kanałach, które służyły kiedyś mieszkańcom tego terenu do komunikacji.

W dniu 25 lipca zorganizowane było spotkanie z reprezentantem Niemiec w wędkarstwie gruntowym Frankiem Schulze. Frank zaprezentował uczestnikom sprzęt który używa podczas zawodów, zaprezentował techniki łowienia oraz zorganizował pokaz łowienia.

Kolejną atrakcja było wędkowanie w ośrodku młodzieżowym w Pankow na łowisku karpiowym, które odbyło się w dniu 26 lipca. Ze względu na wysokie temperatury panujące w Berlinie, został wprowadzony zakaz nęcenia i uczestnicy łowili tylko na same przynęty. Uczestnicy łowili duże karasie.

Podsumowując tegoroczny obóz drużyna polska okazała się lepsza od drużyny niemieckiej. Na zakończenie obozu w sobotę  28 lipca mieliśmy uroczyste zakończenie Obozu Wędkarskiego.

W obecności gości z Dav na czele z Viceprezydentem Lutz Marquard najlepsi uczestnicy obozu zostali nagrodzeni pucharami i dyplomami w  trzech kategoriach: spławik, casting i klasyfikacja ogólna spławik + casting. Najlepszych 6 uczestników z Polski jak i z Niemiec zostali nagrodzeni w każdej klasyfikacji pucharami i dyplomami (od 1 do 3 miejsca puchar + dyplom od 4 do 6 dyplom) każdy z uczestników dostał dyplom za udział w zawodach. Po rozdaniu pucharów i dyplomów uczestnicy obozu mieli czas wolny i wszyscy uczestnicy przystąpili do przygotowań związanych z zieloną nocą.

Kierownik grupy polskiej
Cezary Wieczorek